Zaproszenie na bezpłatny przejazd kolejką NKW z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Zaproszenie na bezpłatny przejazd kolejką NKW z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W dniu 2 maja w godz. 8:00 – 19:00 wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w imprezie pn. „Podróż po skarbach kultury powiatu opolskiego”. Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, związanej z 10-leciem członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. W trakcie imprezy  będzie można zapoznać się z atrakcjami powiatu opolskiego, które nabrały nowego blasku dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Podróż obejmie Nadwiślańską Kolejkę Wąskotorową, średniowieczne Grodzisko w Żmijowiskach, zespół dworsko-pałacowy w Karczmiskach Pierwszych oraz budynek Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach.
 

W programie:

 

SPOTKANIA Z KULTURĄ POWIATU OPOLSKIEGO

 

8:00 – 16:00    Godziny otwarte w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach . W programie: zwiedzanie Muzeum, w tym nowej wystawy przyrodniczej z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, zapoznanie się z wybranymi prezentacjami dotyczącymi: historii Kluczkowic, Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego, ginących zawodów na wsi, turystyki, szlaków rowerowych lub styli architektonicznych powiatu opolskiego.

 

8:00 – 16:00    Godziny otwarte w pałacu w Karczmiskach. W programie zwiedzania: zrewitalizowany park wraz z dwoma drzewami stanowiącymi pomniki przyrody: platanem i grabem, wystawa malarstwa i rysunku Mariana Adamczyka – wybitnego malarza wywodzącego się z Karczmisk, izba pamięci z m.in. kącikiem etnograficznym oraz zdjęciami dworu i właścicieli majątku z lat przedwojennych. Na zwiedzających czekać też będzie poczęstunek w postaci pierogów z bobu stanowiących potrawę tradycyjną.

 

NADWIŚLAŃSKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA ZABIERA W TRASĘ

 

11:00 – 11:40  Przejazd Kolejką ze stacji w Opolu Lubelskim na stację w Karczmiskach. Podróż uprzyjemniać będą opowiadania przewodnika na temat okolicznych atrakcji i historii Kolejki.

 

12:00 – 13:00  Zwiedzanie stacji Kolejki w Karczmiskach. W programie zwiedzania: Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej. Goście będą mogli również skorzystać z usług Punktu Informacji Turystycznej.

 

13:00 – 13:30  Przejazd Kolejką ze stacji w Karczmiskach na stację w Polanówce. W trakcie podróży goście będą mogli skorzystać z poczęstunku oraz posłuchać informacji o okolicznych atrakcjach i historii Kolejki.

 

13:30 – 15:30  Przystanek na stacji w Polanówce oraz dojazd do Grodziska w Żmijowiskach. W programie: występy zespołu regionalnego, ognisko z kiełbaską z grilla, przejazdy bryczką lub jeepem. Gościom zostanie zapewniony nieodpłatny dojazd do Grodziska w Żmijowiskach.

 

„TRADYCJE SMAKU” W GRODZISKU W ŻMIJOWISKACH

 

15:30 – 19:00 W programie: smakowanie wiosennego jadłospisu sprzed 1200 lat, przygotowywanie pożywienia w glinianych garnkach przy ognisku oraz w kuchennym piecu we wnętrzu słowiańskiej chaty, zwiedzanie Grodziska połączone z opowieściami o życiu dawnych Słowian, poczęstunek dla gości.

 

Inne atrakcje, jakie w ramach akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich organizowane będą w naszym regionie można odnaleźć na stronie poświęconej 10-leciu członkowstwa Polski w Unii Europejskiej http://www.10latwue.pl Pod następującym adresem http://www.10latwue.pl/atrakcje/podroz_po_skarbach_kultury_powiatu_opolskiego/ znajduje się także opis organizowanej przez Powiat Opolski „Podróży po skarbach kultury powiatu opolskiego”.