O nas

Zapraszamy w podróż Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową... jedyną taką kolejką na terenie województwa lubelskiego...

Linia Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej liczy obecnie ponad 50 km i 11 stacji kolejowych.

Obecnie udostępniono dla przejazdów kolejowo- drezynowych 20 km linii oraz 5 stacji kolejowych:
stacja Karczmiska, Polanówka, Pustelnia, Opole Lubelskie oraz stacja Kultura w Poniatowej.
Kolejka kursuje na odcinkach:
Karczmiska- Opole Lubelskie ( lub Poniatowa ) - Karczmiska- Polanówka - Karczmiska
Karczmiska - Polanówka - Karczmiska.

Drezyny rowerowe kursują na odcinkach:
Karczmiska- Pustelnia – Karczmiska,
Karczmiska– Polanówka-Karczmiska,
Karczmiska- Poniatowa -Karczmiska

Naszą podróż zaczniemy od „stacji historia”, a skończymy na „stacji współczesność.”

Dawniej

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Początkowo tworzyły ją drewniane tory, po których kursowały specjalne konne zaprzęgi, transportujące buraki cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”.

Lata I i II Wojny Światowej stanowiły bardzo burzliwy okres w dziejach Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Działania wojenne przyniosły destrukcję i znacznie spowalniały jej rozwój. Po wyzwoleniu Polskie Koleje Państwowe przejęły trasy z Nałęczowa do Opola i Poniatowej oraz z Karczmisk do Wilkowa. Wprowadzony został również ruch osobowy.

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku nastąpił wzrost przewozów kolejowych, w szczególności do Zakładów Elektromaszynowych „EDA” w Poniatowej i Cukrowni „Opole” w Opolu Lubelskim. W tym czasie kolejka zatrudnia około 253 pracowników.
Lata dziewięćdziesiąte przyniosły gwałtowny spadek przewozów zarówno towarowych, jak i pasażerskich.

W 2002 r., na podstawie umowy z PKP, Powiat Opolski nabył prawo użytkowania majątku Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. W grudniu tegoż roku na trasę powróciły turystyczne pociągi pasażerskie na mocy umowy operatorskiej ze „Stowarzyszeniem Kolejowych Przewozów Lokalnych” z Kalisza.

Rok 2008 rozpoczął nową erę w historii Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. 10 września Zarząd Powiatu Opolskiego podpisał Akt Notarialny. Na jego mocy Powiat przejął od PKP na własność majątek Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

Dwa lata później Powiat Opolski otrzymał dofinansowanie na promocję NKW w ramach projektu „Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, jako markowy produkt turystyczny Lubelszczyzny”. W ramach projektu „Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego”, powiat rozpoczął remont budynków kolejowych na stacji w Karczmiskach, taboru oraz torowiska.

Obecnie kierownictwo nad sekcję Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej z siedzibą w Karczmiskach Pierwszych, sprawuje Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej.

Obecnie

W dniu dzisiejszym Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa stanowi ciekawą atrakcję turystyczną.

Wyremontowana i odnowiona zachęca do podróży. Możemy być pewni, że w drogę ruszy z nami wykwalifikowana kadra, która zadba o nasz komfort i bezpieczeństwo. Trasa kolejki przebiega przez najbardziej urokliwe i atrakcyjne miejsca tej części województwa. Pociąg regularnie pokonuje trasę Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Podróż wieńczy ognisko na leśnej polanie.

Przejazd kolejką to dopiero początek atrakcji...
Wraz z nadejściem maja kolejka budzi się do życia i jest to miesiąc uroczystej inauguracji sezonu.

Dla miłośników kolejnictwa udostępniono zwiedzanie kompleksu stacyjnego i Muzeum Kolejki w Karczmiskach. Dodatkowo jest możliwość wejścia na wieżę widokową, w której na każdym piętrze zaprezentowano wydruki starych zdjęć na płótnach. Całość wieńczy taras widokowy, z którego przez lunetę można podziwiać panoramę okolicy … aż po horyzont.

Stacja w Karczmiskach dla odwiedzających przygotowała strefę zieloną do wypoczynku wraz z ławkami parkowymi i stolikami oraz duży parking. Dodatkowo w ofercie jest wynajem rowerów, przejazd bryczką oraz … dla osób aktywnych lubiących wyzwania, przejazdy drezynami rowerowymi.

Nadwiślańskie Drezyny Rowerowe kursują na trasach:
Karczmiska – Pustelnia - Karczmiska,
Karczmiska – Poniatowa - Karczmiska
Karczmiska – Polanówka.

Oferta NKW kierowana jest do wszystkich.

W szczególności do szkół i przedszkoli, firm i samorządów, organizacji turystycznych i podmiotów organizujących wyjazdy integracyjne, a także ośrodków wczasowych, sanatoriów, uzdrowisk, gospodarstw agroturystycznych, rodziców z dziećmi i osób aktywnych fizycznie lubiących czynny wypoczynek.

Przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową zapewni nam niezapomniane wrażenia. Choćby dlatego, że kolejka jest unikatowa w skali województwa Lubelskiego - to markowy produkt turystyczny Lubelszczyzny...

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa zaprasza!

Uwaga!

Od 2021 roku oferta kolejki zostaje poszerzona o drezyny rowerowe.

ZAPRASZAMY!