Powiat Opolski w bieżącym roku już po raz czwarty włączył się w ogólnopolską akcję promocyjną Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Powiat Opolski w bieżącym roku już po raz czwarty włączył się w ogólnopolską akcję promocyjną Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W dniu 20 maja wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową oraz zwiedzić pod przewodnictwem archeologa Grodzisko Żmijowiska. Program tegorocznych Dni Otwartych bogaty był również w liczne atrakcje dla najmłodszych.
W ramach zorganizowanego wydarzenia Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa zabrała turystów w trasę z Opola Lubelskiego do Polanówki, a następnie, po zakończeniu przewidzianego tam programu imprezy, w tym zwiedzania Grodziska Żmijowiska, w drogę powrotną.
Wycieczkowicze mogli odwiedzić Muzeum Kolejnictwa, budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów i parowozowni, a także dawną wieżę ciśnień, pełniącą obecnie funkcję wieży widokowej. Miejscem na trasie Kolejki, na którym zostało zaplanowanych najwięcej atrakcji była stacja w Polanówce. Zwiedzający mieli okazję uzyskać wiele przydatnych informacji o wykorzystaniu Funduszy Europejskich w naszym regionie, wziąć udział w konkursach z nagrodami oraz wspólnie spędzić czas przy ognisku. Najmłodszym uczestnikom wydarzenia wolny czas organizowali animatorzy.
Wszyscy zainteresowani ze stacji w Polanówce mieli możliwość dojechać autokarem na średniowieczne Grodzisko w Żmijowiskach. Bogatej wiedzy na temat sięgającej IX w. historii grodu oraz życia jego dawnych mieszkańców dostarczyli turystom pracownicy Grodziska. Goście przybliżyli sobie m.in. jadłospis ówczesnych Słowian, obejrzeli charakterystyczne dla tamtego okresu budowle oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat zachowanego do dzisiaj reliktu średniowiecznego grodu.
Akcja Dni Otwartych Funduszy Europejskich została zainicjowana w 2014 r. w związku z 10-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie efektów realizacji projektów unijnych i zmian, które nastąpiły w Polsce dzięki Funduszom Europejskim. Powiat Opolski, jako podmiot pozyskujący liczne środki zewnętrzne, corocznie włącza się do akcji, udostępniając te turystyczne atrakcje naszego regionu, które nabrały nowego blasku za sprawą unijnego finansowania.

Galeria z wydarzenia

Fot. M. Czajka, E. Lejwoda, J. Rosły